Jdi na obsah Jdi na menu
 


Havajské léčení Huna s Marjánkou - Kukui

6. 4. 2007

 

Havajské léčení Huna
s Marjánkou - Kukui

Marjánka Vrabcová - McComb. Kukui,  nadšená a neúnavná propagátorka Huny vysvětlila základní principy Huny čtenářům časopisu Meduňka 5/2004. Měla jsem štěstí, že jsem se s ní potom setkala osobně na semináři. Neúnavně, po tři dny téměř bez přestávky, předávala své poznatky a zkušenosti s Hunou ostatním. Žasla jsem, kde se v ní vzalo tolik energie, tolik lásky k životu, k přírodě, k člověku. Na místě nás několikrát přesvědčila, že pomocí Huny lze i léčit, nejen tělo a duši, lze si srovnat i narušené vztahy a že je možné splnit si některá přání. Vím, že psané slovo nemůže nahradit osobní kontakt, máte-li však čas a chuť můžete se s výkladem Huny, tak, jak ho sepsala Marjánka pro časopis Meduňka č.5/2004 seznámit.

OČÍM UTAJENÉ

HUNA znamená doslova TAJEMSTVÍ, ale přesnější překlad je "očím utajené, na první pohled neviditelné". S příchodem různých náboženství na Havaj byla huna zahnaná do podzemí a tak si domorodci vytvořili tajnou řeč, aby si toto léčivé "tajemství" předávali mezi generacemi. Proto také donedávna mnoho lidí neporozumělo hlubšímu významu této staré moudrosti, neboť často pochopili jen povrchní význam slova. Například mé havajské jméno je Kukui. Každý na Havaji hned ví, že to znamená "oříšek", který se povaluje všude na plážích. Ne všichni ale už vědí, že to také znamená "světlo" - z jadérek oříšků se vyráběl olejíček na svícení. Ještě hlubší význam je "osvícení", pro který jsem si toto jméno po mnoha letech studia huny vybrala.

Huna nic a nikoho nevylučuje. Nikdo nemusí opustit víru nebo svůj způsob myšlení, aby se mohl věnovat studiu a praxi huna. Huna je vědomé vytváření našeho vlastního světa, prostřednictvím toho, jak si vysvětlujeme naši skutečnost, čemu věříme, jak reagujeme, co si vybereme a cítíme.

NAŠE TŘI JÁ

Podle filozofie huna má každý z nás tři JÁ: podvědomí JÁ, vědomí JÁ a nadvědomí JÁ. Tyto tři části mají různé funkce a pracují dohromady tak, aby každý z nás žil zdravý, šťastný a naplněný život. Nesouhra nebo nepořádek může vést k tělesné či duševní nemoci.
- Vědomí zaostří pozornost na něco, věc, myšlenku nebo událost.
- Podvědomí bere toto zaostření jako událost a zapamatuje si to.
-Vyšší vědomí považuje tuto paměť za náčrt, podle kterého vytvoří fyzickou zkušenost.

Spojení těchto tří vědomí, v havajském jazyce KANALOA, se může přeložit jako "v Boží společnosti". Také znamená sebejistý, pevný, nepřekonatelný a ten nejlepší. KANALOA představuje ideálního člověka, plně vědomého, plně milujícího, naplněného silou, plně účastného v duchovním i materiálním světě. Jednou možností spojení tří vědomí je prostředkem HAIPULE. To je proces, kdy prostřednictvím dýchání vytvoříme sílu, kterou pak vyšleme, abychom zhmotnili něco, co si přejeme. Postup je vyjádřen principy huna.

PRÁCE S PRINCIPY HUNA

1. IKE: SVĚT JE TO, CO SI MYSLÍME, ŽE JE. Uvědomíme si, že naše tři JÁ tvoří naši skutečnost. Naše podvědomí je náš přítel a společník v životě, naše vědomí se může soustředit na cokoliv, co si přejeme, naše vyšší JÁ je v nás i kolem nás a že tři JÁ nejsou oddělena.
2. KALA: NENÍ ŽÁDNÝCH OMEZENÍ. Netrápí nás žádná omezení. Uvolníme všechny svaly a city. KALA také znamená "odpustit". Proto vypustíme jakýkoliv pocit viny nebo zazlívání. Odstraníme jakákoliv "měli bychom". Namísto toho si vzpomeneme na situace, kdy se nám něco povedlo. Pokud někoho obviňujeme, soustředíme se na něco dobrého u tohoto člověka. I když to zpočátku nemusí být lehké, je to velice důležité, protože pocity viny, zazlívání, strachu a pochyb zablokují to, co si přejeme.
3. MAKIA:ENERGIE PROUDÍ TAM, NA CO SE SOUSTŘEDÍME. Potvrdíme si, že jsme schopni dosáhnout všeho, na co se soustředíme. Tento krok znamená uvědomit si, jaké máme cíle, co si přejeme.
4. MANAWA: TEĎ JE OKAMŽIK MOCI. Přeneseme naše myšlenky, pocity a vnímání do přítomného okamžiku. Dalším způsobem, jak se dostat do přítomnosti, je vnímání barev, tvarů a zvuků v našem prostředí a pocitů v našem těle, bez jakýchkoliv rozborů nebo vysvětlování.

Další krok je, že si vybereme jedno z následujících slov:

- Mír = MALUHIA. Představíme si tichou krásu, jako jsou hluboké lesy, rozkvetlé louky, východy a západy slunce, projevy lásky mezi lidmi, nebo cokoliv jiného, co v nás slovo mír probouzí.
- Láska = ALOHA. Myslíme na děti, které si šťastně hrají, na objímání se někým, kdo nás má opravdu rád, na lidi, kteří dělají veliké a odvážné věci pro druhé, aniž by za to něco čekali, na přijímání, péči a odpouštění, nebo na cokoliv jiného, co nám toto slovo připomene.
- Síla = MANA. Myslíme na sílu přírody, na slunce a hvězdy, na řeky a vodopády, na energii ohně, země, vzduchu a vody a na cokoliv jiného, co v nás toto slovo vzbuzuje, kromě manipulace s lidmi.
- Úspěch = PONO. Myslíme na věci, které pro nás představují nejvyšší ideály a skvělé výsledky, na dosažení důležitých cílů a na radostné dokončení čehokoliv. Může jít o duchovní i materiální věci, huna mezi tím nedělá rozdíl, pokud se dělají s láskyplným postojem.

HARMONIZACE TŘÍ JÁ

Napřed myslíme na slovo a pak na situaci, podmínky nebo osobu, která nejlépe představuje význam toho slova. Vybavujeme si podrobnosti. To slovo procítíme a vytvoříme si k němu obraz. Až skončíme se slovy, můžeme si vybavit pocit díků vyššímu JÁ a pak můžeme přidat žehnání k dobru druhých. Nakonec se zhluboka nadechneme a vrátíme se do teď a tady. Čím častěji budeme takto meditovat, tím dříve budeme mírumilovnější, energičtější a úspěšnější v každém směru a bez velké námahy. Budeme se cítit šťastnější.

Harmonizace našich tří JÁ je důležitá pro naše zdraví. Můžeme vyřešit spoustu problémů, když budeme pracovat s podvědomím. Můžeme dosáhnout mnoha cílů,jestliže budeme rozvíjet vědomou vůli, nebo se dostávat do stavu blaženosti tím, že zaostříme na své vyšší JÁ. Pokud ale všechna tři JÁ nebudou uznávaná, respektovaná a spřátelená, nebudeme se cítit úplní.

HLEDÁNÍ VNITŘNÍHO JÁ

Jeden ze způsobů, jak se spojit s vyšším JÁ, je vnitřní hledání. Není to jednoduchá cesta, ale mnoho lidí na světě ji úspěšně používá. Při hledání vnitřního JÁ se posadíme (s očima otevřenýma nebo zavřenýma) a ptáme se sami sebe: Kdo tu sedí? Kdo si uvědomuje toto tělo, tyto pocity a myšlenky? Kdo si uvědomuje, že si uvědomuje? Ptáme se bez jakéhokoliv vyžadování a hledání odpovědí. Postupně tak zvýšíme své vědomí a dostaneme se do přímého spojení s naším vyšším JÁ.
Dalším způsobem, jak se spojit s našim vyšším vědomím, je setkat se s mudrcem. Představíme si, že jsme na procházce, kde se setkáme s moudrým člověkem. Ten představuje naše vyšší JÁ. Posadíme se s ním, mluvíme spolu, dotýkáme se ho, posloucháme, co nám chce sdělit. Jde pouze o radu, rozhodnutí je nás samých.
Jakmile navážeme spojení jakoukoliv metodou, můžeme soustředit naše vyšší JÁ na zhmotňování toho, co si v životě přejeme. Časté spojování se s našim vyšším JÁ je důležitý způsob, jak se stát pánem sama sebe a svého života. Huna učí, že myšlenky zrcadlí naše zážitky a zážitky zrcadlí naše myšlenky. Protože změna zážitků může změnit naše myšlenky, může naše myšlení také změnit naši zkušenost.

Jak praktikovat hunu v každodenním životě?

1. Žehnejme okamžiku.
2. Věřme si.
3. Očekávejme jen to nejlepší.

Loučím se, milí čtenáři, pozdravem ALOHA a těším se na další setkání s vámi. (OHA - je radostné rozdělení se, HA - o životní energii, ALO - v tomto okamžiku.)

Marjánka VRABCOVÁ - KUKUI